Ugody w sprawie kredytów frankowych wciąż są zawierane. O ile do niedawna to frankowicze prosili się o zgodę na ugodę, to dziś sytuacja jest przeciwna i to banki zabiegają o to, aby kredytobiorcy przystali na warunki ugody. Wszystko zmieniło się po kolejnych po sobie wyrokach TSUE przyznających frankowiczom rację co do abuzywności wybranych zapisów umownych, jakie są podstawą do unieważnienia kredytu frankowego.

Opłacalność ugody z bankiem

Banki oferują różne warunki ugód w sprawach kredytów frankowych, zwykle nie są one atrakcyjne finansowo dla kredytobiorców. Opłacalność ugody frankowej stoi pod dużym znakiem zapytania. Trudno jest bowiem określić zalety ugody, gdy wytyczając stosowne powództwo przed sądem przeciwko bankowi można kredyt unieważnić i odzyskać całość środków wpłaconych na poczet spłaty kredytu. Wraz ze wzrostem ilości wygrywanych spraw frankowych ugody frankowe BPH stały się coraz mniej popularne. Godzą się na nie w zasadzie tylko ci frankowicze, którzy z określonych powodów nie mogą unieważnić kredytu lub też ryzyko przegranej w sądzie jest bardzo duże. Warunki ugody to głównie zmiany dotyczące indeksacji franka, ponadto możliwość przewalutowania na preferencyjnych warunkach.

Zanim podpiszemy ugodę

Banki mogą kusić zawarciem ugody, jednak zanim ja podpiszemy warto jest sprawdzić inne opcje. Pomoc w tym może kalkulator frankowy, dzięki któremu można oszacować zysk w razie wygranej sprawy sądowej o unieważnienie zobowiązania. Ponadto obowiązkowym krokiem jest dokonanie analizy prawnej umowy kredytowej przez profesjonalna i wyspecjalizowana ancelarię frankową. Prawnik nie tylko oceni, czy umowa posiada klauzule niedozwolone i podstawy do unieważnienia, ale również doradzi co możemy z takim kredytem robić, czy warto zgodzić się na umowę, przedstawi również skutki prawne wiążące się z podjęciem decyzji o ugodzie bądź powództwie sądowym. Przy okazji analizy prawnej kancelaria frankowa jest również w stanie wycenić wstępnie koszty obsługi takiej sprawy, wskazać potencjalny czas jej trwania i ryzyka wiążące się z postępowaniem dowodowym.

Alternatywa dla ugody

Ugody od co najmniej roku mają spora konkurencję. Coraz więcej frankowiczów sięga po unieważnienie kredytu w CHF. Postępowanie w sprawach frankowych trwa coraz krócej, kończy się coraz częściej w pierwszej instancji rozstrzygnięciem pozytywnym dla frankowicza. Sądy uwzględniając dotychczasowe orzecznictwo, jak również wyroki TSUE rozwiewające wątpliwości co do wykładni prawa orzekając unieważnienie kredytów. Skutkiem tego jest konieczność zwrotu wzajemnego zobowiązania, czyli natychmiastowa wymagalność spłaty kredytu jak i zwrot wpłaconych środków na poczet kredytu po kursie z chwili podpisywania umowy kredytowej. Banki zaczęły dostrzegać, iż przybywa roszczeń jak i spraw, w których przegrywają w sądzie, co z atym idzie usiłuja utrudniac postępowania jak i końcowe rozliczenie unieważnionego kredytu. Nalegają by podpisać ugodę z bankiem blokują klientom drogę do dochodzenia unieważnienia. Co ważne, sama spłata kredytu we franku szwajcarskim nie blokuje drogi dochodzenia unieważnienia umowy i rozliczenia z bankiem.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem: