Rozwój technologii, a także możliwości, jakie w obecnych czasach gwarantuje nam internet sprawia, że wiele elementów naszego życia codziennego w porównaniu z poprzednimi latami uległo dużej zmianie. Na przestrzeni lat jesteśmy w stanie zauważyć, że wiele spraw zarówno urzędowych, jak i dotyczących naszych finansów jesteśmy w stanie załatwić praktycznie bez wychodzenia z domu, a czasy, kiedy wspomniane już finanse były nierozerwalnie związane z instytucją banku, powoli odchodzą w zapomnienie, a na jego miejsce wchodzą tzw. fintechy. Dowiedz się więcej.
Czym jest Fintech?
Termin fintech, który wywodzi się z języka angielskiego i oznacza financial technology, może być interpretowany na dwa sposoby. W ogólnym ujęciu fintech oznacza technologię, która bezpośrednio łączy się z finansami oraz ich produktami. Oprócz tego, fintech może być rozumiany jako oddzielny sektor gospodarki, który wykorzystuje nowoczesne technologie i zajmuje się propagowaniem narzędzi, które mogą okazać się pomocne w zarządzaniu swoimi finansami.
Fintech w codziennym życiu
Wielu z nas może nie zdawać sobie sprawy z tego, że na co dzień korzysta z technologii fintech-u pod różnymi postaciami. Tę z kolei cechuje otwartość, jak i bardzo duża dostępność – wiele z produktów pochodzi bowiem z rynku zagranicznego. Technologia fintech kryje się za wszelkiego rodzaju aplikacjami, które pozwalają na kontrolę o odpowiednie zarządzanie swoim domowym budżetem, a także opcją szybkich płatności, które tak chętnie wybieramy w trakcie zakupów online. Co więcej, technologia fintech umożliwia nam dokonywanie wypłat gotówki z bankomatu bez użycia karty, czy płatności za pomocą numeru telefonu.
Z Fintech korzystają nie tylko klienci indywidualni, ale także różnego rodzaju sektory:
- biznesowe – możliwość skorzystania z księgowości lub windykacji;
- bezpieczeństwa danych;
- umożliwiające uzyskanie dodatkowej gotówki, np. firmy pożyczkowe;
- finanse osobiste;
- inwestycyjne;
- mobilnej bankowości.
Nie ulega wątpliwości, że rozwiązania jakie oferuje Fintech, w bardzo korzystny sposób wpływają na prowadzenie własnej działalności. W tym przypadku szczególnie przydatne są szybkie płatności, które bardzo chętnie wybierają klienci dokonujący zakupów online. Dzięki takiemu rozwiązaniu płatność zostaje zaksięgowana o wiele szybciej niż w przypadku tradycyjnego przelewu bankowego, a sklep znacznie szybciej może przejść do realizacji naszego zamówienia.
Fintech a bank
Przez wiele lat banki w Polsce posiadały ustabilizowaną pozycję, a oprócz tego niezmiennie charakteryzują się bardzo wysokim kapitałem, co z kolei sprawia, że w porównaniu z Fintechami ich elastyczność na rynku jest o wiele mniejsza. Sposób działania Fintechu w tym przypadku prezentuje się o wiele inaczej. Oferuje on prosty i szeroko dostępny produkt, jest bardzo elastyczny i niezwykle szybko dostosowuje się do zachodzących zmian. Podstawą jego działania jest wygoda i komfort klienta, dlatego też jeśli np. ubiegamy się o pożyczkę, dzięki Fintechowi nie musimy udawać się do oddziału.
Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem: